Aktuality

Sledujeme aktuální dění ve všech oblastech, které mohou ovlivnit podnikání, a pravidelně se účastníme školení. Jakékoliv zásadní informace si nenecháváme pro sebe, sledujte nás.

Jste zaměstnaní po celý rok pouze u jednoho zaměstnavatele a nemáte žádné další příjmy? V tom případě nepodávejte daňové přiznání k dani z příjmu fyzických osob, ale požádejte svého zaměstnavatele o zpracování ročního zúčtování daně za předchozí kalendářní rok. 

Mnoho podnikatelů volí paušální daň z jednoho prostého důvodu – zbaví je nutnosti podávat daňové přiznání. Pokud uplatňujete paušální daň, nemusíte podávat ani přehled o příjmech a výdajích pro zdravotní pojišťovnu a na ČSSZ. Přemýšlíte o tom, že byste přešli na paušál? Nebo podnikat teprve začínáte a přemýšlíte, pro co se rozhodnout?

Blížící se léto, teplo, sluníčko, rozvolněnost, venkovní společenské, sportovní i kulturní akce jsou pro určité skupiny velkou příležitostí, jak získat pár korun do kapsy navíc. Odpovíme vám na nejčastější otázky ohledně letních brigád a výše přivýdělků, možností smluv a následného  zdanění a placení odvodů.

Paušální výdaje, daňová evidence, paušální daň nebo podvojné účetnictví? Ať už jako OSVČ fungujete nějaký ten pátek, nebo s „děláním sámi na sebe“ teprve začínáte, připravily jsme pro vás přehled všech možných způsobů vedení příjmů a výdajů, které vedou ke konečnému základu daně. Podívejte se, který z nich pro vás bude nejpohodlnější a vyplatí se nejvíc.

Zvažujete podnikání při zaměstnání? Nebo jste se dokonce rozhodli ze zaměstnání odejít a dále se živit jako osoba samostatně výdělečně činná? Přinášíme vám shrnutí, jak postupovat. Sepsaly jsme pro vás i výhody a nevýhody, které s sebou jednotlivé typy výdělečné činnosti nesou. Kdy se tedy vyplatí být zaměstnaný a kdy si zřídit živnost?

Stejně jako každý rok, i letos došlo ke změnám sazeb cestovních náhrad. Zaměstnanci vyslaní na služební cestu si přilepší vyšší sazbou stravného. Oproti minulému roku se výrazně zvýšila i průměrná cena pohonných hmot.

V roce 2022 došlo k několikám změnám, které jsou důležité nejen pro mzdové účetní a zpracování mezd, ale i pro zaměstnance a zaměstnavatele. Podívejte se na ty nejzásadnější.

Žádat o příspěvek v programu Antivirus v režimech A i B bude možné až do 28. února 2022. Zaměstnavatelé, které nepřímo zasáhla protipandemická opatření, mohou získat až 60 % vyplacené náhradní mzdy.

Velkou změnou v roce 2021 pro zaměstnavatele i zaměstnance je rozšíření velice oblíbeného benefitu formou stravenek nově o tzv. stravenkový paušál. Co to znamená a jaké jsou výhody a nevýhody oproti klasickým stravenkám?

Nejzasádnější novinkou roku 2021 je zrušení tzv. superhrubé mzdy. S účinností od 1. 1. 2021 se stává základem pro výpočet zálohy daně z příjmu hrubá mzda, která bude daněna 15% sazbou (u příjmů nad 141 764 Kč měsíčně se bude danit 23% sazbou). Zaměstnanci si tak už v lednové mzdě přilepší o několik stovek korun, pro zaměstnavatele se zrušením superhrubé mzdy nic nemění.

Jako každý rok i letos došlo ke změnám sazeb cestovních náhrad. Zaměstnanci vyslání na služební cestu si přilepší vyšší sazbou stravného, naopak se snížila výše průměrné ceny za litr pohonných hmot. 

Nově přijatý zákon ze dne 16. 6. 2020 přináší zaměstnavatelům možnost snížení odvodů sociálního pojištění, a to za kalendářní měsíce červen, červenec a srpen. Cílem prominutí pojistného je podpora zachování zaměstnanosti u zaměstnanců v pracovním poměru.

 

Program ochrany zaměstnanosti Antivirus má pomoci firmám ochránit pracovní místa. Stát bude prostřednictvím Úřadu práce ČR kompenzovat firmám vyplacené prostředky. Podávání žádostí o všechny uvedené příspěvky bude zcela elektronizované, a tedy bezkontaktní. Zaměstnavatelé tak nemusí volat na jednotlivé úřady práce nebo chodit na kontaktní pracoviště Úřadu práce.